Základní složky potravin | Jak hubnout zdravě
Základní složky potravin
Sacharidy (cukry)
-Jsou základním zdrojem energie pro organizmus. V těle mají formu glukózy fungující jako okamžitý zdroj energie nebo formu glykogenu fungujícího jako záložní zdroj energie v játrech a svalech.
Cukry můžeme rozdělit na:
-
Jednoduché - např. cukr a med, potraviny s cukrem (sladkosti) - tyto cukry se rychle vstřebají a dodávají tělu okamžitou energii. Brzy ale přichází hlad a únava. Těmto cukrům označovaným jako prázdné kalorie je vhodné se vyhnout.
-
Složené - např. cereálie, chleba, těstoviny, rýže, zelenina - tyto cukry se vstřebávají pomalu, dodávají energii pozvolna a dlouhodobě. Současně díky pomalému vstřebávání a obsahu vlákniny navozují pocit sytosti.
Bílkoviny ( proteiny )
Bílkoviny jsou základní složkou buněk organizmu. Bílkoviny působí v organizmu jako základní stavební látky svalů, kostí, chrupavek, buněk a orgánů, fungují jako enzymy, umožňují transport látek a energie, zajišťují imunologickou obranu a působí jako energetické rezervy.
Bílkoviny jsou využity jako zdroj energie v době, kdy není k dispozici dostatek sacharidů a tuků. Jedná se o stav hladovění u drastických krátkodobých diet, kdy dochází k již zmiňovanému úbytku svalové hmoty.
Bílkoviny můžeme rozdělit na:
-
Živočišné – např. maso, vejce, mléčné výrobky – mají vysokou biologickou hodnotu a jsou tak pro organizmus hodnotnější.
-
Rostlinné – např. brambory, luštěniny, sója - jsou pro organizmus méně hodnotné, neboť obsahují méně důležitých aminokyselin.
Tuky ( lipidy )
Tuk je díky své energetické vydatnosti významnou složkou potravy. V organizmu funguje hlavně jako rezervní zdroj energie. Dále pak má funkci např. v tělesné termoregulaci, ochraně některých orgánů a oběhu a absorpci vitamínů obsažených v tucích.
Konzumace tuků v rozumné míře je důležitá. Je však potřeba spotřebu tuků omezovat a dávat pozor na skladbu tuků.
Tuky jsou sloučeniny glycerolu a mastných kyselin. Mastné kyseliny se dělí na
-
nasycené (saturované)
-
nenasycené. Nenasycené dále na jednoduše nenasycené (monoenové) a vícenásobně nenasycené (polyenové).
Tuky dodávají nepostradatelné neboli esenciální mastné kyseliny (organismus si je neumí sám vytvořit), jsou nutné ke vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích (vitaminy A, D, E, K), některé z nich přímo tyto vitaminy dodávají. Jsou zdrojem cholesterolu, který v malém množství náš organismus též potřebuje nebo fytosterolů, které mohou působit příznivě při zvýšené hladině cholesterolu v krvi.
Zatímco tuk nasycený (bývá obsažený v potravinách živočišného původu) nám většinou nechybí, nenasycených mastných kyselin můžeme mít nedostatek. I v oblasti rostlinných tuků však dnes odborná veřejnost usiluje o jemnější rozlišení: nestačí se již spokojit s tvrzením, že daná potravina je zdrojem rostlinného tuku a je tím pádem bez cholesterolu. Rostlinné tuky jsou zdrojem jednoduše nenasycených mastných kyselin (olivový olej) nebo vícenenasycených - mastné kyseliny jsou v tomto případě dvojího druhu: n-3 a n-6. Příjem n-6 se v posledních letech zvýšil (díky přesunu zájmu z živočišných tuků na rostlinné) až neúměrně vysoko, což pro naše zdraví není zcela ideální. Měli bychom si proto vzít příklad u středozemních národů a snažit se šetřit tuk skrytý v mase a sýrech a do hotového jídla nebo salátu přidat olej (nejlépe olivový). Olivového oleje v rozumném množství se nemusíme obávat dokonce ani při rozumném hubnutí. Velmi zdravé omega-3 kyseliny jsou součástí masa tučnějších ryb, ty bychom měli jíst přesto, že jejich energetická hodnota je vyšší.
Vláknina
Vlákniny jsou nestravitelné látky obsažené v rostlinných potravinách jako např. v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, luštěninách, zelenině a ovoci. Mechanicky povzbuzují správnou funkci střev a podporují tak zažívání, snižují schopnost střeva vstřebávat škodlivé látky, tuky a cholesterol. Další funkcí je zpomalení odchodu potravy z žaludku do střev, čímžvláknina podporuje pocit nasycení.
Vitamíny a minerály
Vitamíny a minerály jsou klíčové látky pro metabolizmus organizmu a působí společně s ostatními složkami potravy. Většina potřebných minerálů a vitamínů je obsažena v komplexní pestré stravě. Pokud některé v těle chybí, je možné je doplnit uměle pomocí vitamínových a minerálních tablet.
Omega mastné kyseliny
Uspěchaný životní styl a neustálý stres jsou nejčastějšími příčinami infarktu myokardu a celé řady kardiovaskulárních onemocnění. Velmi dobrou prevencí jsou omega mastné kyseliny, které příznivě působí na fungování celého organismu. V nabídce našeho sortimentu naleznete oblíbená a vysoce účinná konopná či chia semínka. Ty jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů, bílkovin a v neposlední řadě obsahují omega mastné kyseliny.
Myslete na své zdraví a dbejte na prevenci infarktu a kardiovaskulárních onemocnění. Vědecky doložené výzkumy dokazují, že omega mastné kyseliny působí velmi příznivě na rozvoj centrální nervové soustav. Dlouhodobé užívání doplňků obsahující omega mastné kyseliny vede k rozvoji paměti a vybavování. Nadprůměrná konzumace přípravků obsahujících omega mastné kyseliny je rovněž vhodná pro těhotné ženy. Působí příznivě na rozvoj centrální nervové soustavy plodu a také jako účinná prevence před těhotenskými depresemi.
Antioxidanty
Antioxidanty odstraňují ze tkání škodlivé volné radikály, výrazně snižují pravděpodobnost jejich vzniku a deaktivují je. Tím omezují nežádoucí procesy oxidace v organismu, snižují riziko srdečních a cévních onemocnění, degenerace buněk, jejich případného nekontrolovaného bujení (rakovina) a zpomalují proces stárnutí.
Antioxidanty fungují tak, že neutralizují škodlivé volné kyslíkové radikály (peroxidy, hydroxidy, singletový kyslík) a díky tomu zabraňují porušení a poškození tělesných buněk a jejich souborů (tkání). Mezi antioxidanty patří např. vitamíny C, E, B6, A, zinek, selen, beta-karoten, koenzym Q10 aj.
Přidáním některé potraviny bohaté na antioxidanty do jídelníčku můžete ochránit vaše tělo před volnými radikály a snížit riziko mnoha druhů onemocnění včetně rakoviny.
Voda
Velmi důležitou složkou potravy je voda. Ve většině potravin je obsažena. Přesto je potřeba vody pro organismus nezbytná. Viz. Výuka pitného režimu.
AKTUÁLNĚ
Přístroj, který umožňuje změřit aktuální zdravotní stav těla v 272 parametrech u ženy a v 268 parametrech u muže.
Měření trvá cca 1 minutu, přičemž vystačí podržet půlenou elektrodu v dlani ... Více zde